Вторият президентски мандат на Доналд Тръмп може да има огромни последици за търговската политика на САЩ, изменението на климата, войната в Украйна, електрическите превозни средства, данъците на американците и нелегалната имиграция, пише OFFNews, позовавайки се на Ройтерс.
Очаква се днес Тръмп да подпише повече от 200 указа още в първия си ден като президент на САЩ.
Това включва изпълнителни заповеди, които са правно обвързващи, и други президентски директиви, като например прокламации, които обикновено не са такива.
Указите са писмени заповеди, издадени от президента на федералното правителство, която не изисква одобрение от Конгреса.
С други думи, те са един от начините, по които президентите могат да осъществяват промени в политиката, без да се налага законодателите да гласуват за тях. Но указите трябва да работят в рамките на закона и могат да подлежат на съдебен контрол.
През първия си мандат Тръмп подписа общо 220 изпълнителни заповеди, някои от които бяха оспорени в съда.
Байдън е издал 160 изпълнителни заповеди, а Обама и Буш, които изкараха два последователни мандата, са издали съответно 277 и 291 указа.
Някои от предложенията на Тръмп, отправени по време на кампанията му, обаче ще изискват одобрение от Конгреса. Ето кои са част от политиките, които Тръмп се закани да следва по време на втория си мандат като президент на САЩ:
Повече мита
По време на кампанията Тръмп каза, че ще издаде заповеди в първия си ден на поста за налагане на мито от 25% върху целия внос от Канада и Мексико, ако двете съседки на САЩ не ограничат потока на наркотици в САЩ, както и нелегалните мигранти.
Тръмп призова и за глобално мито от най-малко 10% върху всички стоки, внасяни в САЩ. Той иска и правомощие да налага по-високи мита за страни, които са наложили мита върху вноса от САЩ. Новият президент предлага и мита от поне 60% върху целия китайски внос, далеч над митата от първия му мандат.
Масови депортации
Доналд Тръмп обещава още да ограничи достъпа до убежища на границата между САЩ и Мексико и да започне най-голямото депортиране на нелегални мигранти в американската история. Той се закани да използва Националната гвардия и – ако е необходимо, федерални войски, за да постигне целта си, и не изключи създаването на лагери за задържане.
Ще се опита и да прекрати автоматичното американското гражданство за деца, родени от имигранти. Очаква се да опита да отмени защитения правен статут на някои групи от населението като хаитяни или венецуелци.
Освен това иска да наложи „забрана за пътуване“, ограничаваща влизането в САЩ на хора от някои мюсюлмански страни.
Още обещания
Той обеща да увеличи производството на изкопаеми горива в САЩ чрез облекчаване на разрешителните и разширяване на сондажите на федерална територия. Отново ще изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата. Ще отмени указите на Джо Байдън за електрически превозни средства и други политики, насочени към намаляване на автомобилните емисии.
Данъчни облекчения
Тръмп обеща да намали федералните разпоредби, които според него ограничават създаването на работни места. Ще намали ставката на корпоративния данък от 21% на 15% за компании, които произвеждат продуктите си в САЩ. Ще прекрати данъчното облагане на бакшиши и заплати за извънреден труд.
Повечето, ако не и всички, от неговите данъчни предложения ще изискват одобрение от Конгреса. Бюджетни анализатори предупредиха, че наборът от данъчни облекчения ще увеличи федералния дълг с трилиони долари за едно десетилетие.
Без федерална забрана на абортите
Според него федералната забрана на абортите е ненужна и въпросът трябва да бъде решен на щатско ниво. Тръмп подкрепя политики, които насърчават ин витро оплождането, контрола на раждаемостта и пренаталните грижи.
Натиск за край на войните
Новият президент открито критикува подкрепата на САЩ за Украйна във войната ѝ с Русия и каза, че може да прекрати войната за 24 часа, ако бъде избран. По думите му може да се наложи Украйна да отстъпи част от територията си, ако трябва да бъде постигнато мирно споразумение.
Освен това Тръмп иска САЩ ще преосмислят фундаментално целта и мисията на НАТО.
Той подкрепя Израел във войната срещу „Хамас“ в Газа и приветства споразумението за прекратяване на огъня. Предполага се, че американският президент ще настоява за историческо нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия.
Тръмп иска САЩ да стоят настрана от конфликта в Сирия, който доведе до свалянето на дългогодишния лидер Башар ал-Асад. Той предложи и изграждането на „железен купол“ – противоракетен щит, подобен на този на Израел – над цялата континентална част на САЩ.
Тръмп издигна и идеята за изпращане на въоръжени сили в Мексико, за да се бори с наркокартелите и да използва американския флот, за да спре контрабандата на фентанил.
Прочистване на федералната бюрокрация
Новоизбраният президент ще се стреми да унищожи това, което нарича дълбока държава – кариерните федерални служители, които според него тайно преследват собствените си цели. Предполага се, че чрез указ ще позволи уволнението на хиляди работници.
Освен това ще предприеме репресии срещу федералните лица, подаващи сигнали за нередности, които обикновено са защитени от закона, и ще създаде независим орган за „наблюдение“ на американските разузнавателни агенции.